Seri Emlak

Üye ol | Şifremi unuttum
Email Şifre

 
İstanbul'un Central Park'ı Daha Büyük Olacak!
29/07/2013 10:55:16

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş açıkladı: Merter'de 500 bin metrekare alana (hipodrom), Central Park'tan daha büyük park yapılacak.
E-5 kenarından başlayarak, Çırpıcı Deresi etrafında Veliefendi Hipodromu'na ait ahırlara kadar olan geniş alanı park yapmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yaklaşık 500 bin metrekare büyüklüğündeki kent parkı için çalışmalara başlandığını ve projenin hayata geçmeye başladığını belirtti. Öncelikle İBB mülkiyetindeki 17 bin metrekare büyüklüğe sahip Tekzen arazisinin yeşil alan olarak belediye meclisinden geçirildiğini söyleyen Başkan Topbaş, "Sayın Başbakanımız ile görüşüp desteğini aldım. Central Park'tan daha büyük bir park yapıyoruz. Birkaç ay içinde kamulaştırmayı tamamlarız" dedi.
Bakırköy-Zeytinburnu ilçelerinin kesişme noktasında, E-5 karayolunun bitişiğinde, planlarda ticaret alanı ve 2.50 emsal serbest yüksekliği olan arazi, şehir parkı yapılmak üzere İBB Meclisi'nden 11 Temmuz 2013 günü geçti. Hatta aynı gün Kadıköy Kuşdili'nde yapılması planlanan ticaret alanı projesi de iptal edilerek bölgenin altı büyük bir otopark, üstü ise park olacak şekilde yeniden düzenlenmesine karar verildi. Merter'de belediyenin yeşil alana çevirdiği Tekzen arazisi oldukça kıymetteydi. Buna rağmen belediye bu ticaret alanındaki ranttan, park yapılması için vazgeçti. Diğer yandan geçen ay ihalesi tamamlanan TOKİ Emlak Konut'a ait araziyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 553 milyon lira karşılığında Egeyapı'ya vermişti.
Şimdi bu ihale de iptal edilerek arazi parka dahil edilecek. Diğer yandan Akın Tekstil'e ait 74 bin metrekarelik fabrika ve arazisi de takas yoluyla İBB mülkiyetine alınacak. Böylelikle İstanbul, yeni proje hayata geçtiğinde içinde yürüyüş yolları, oyun parkları, açık hava konser alanlarının olduğu yaklaşık 500 bin metrekarelik bir yeşil alana kavuşacak. Veliefendi Hipodromu'nun da tescil edilmesi halinde bu bölgede eşi benzeri olmayan 1 milyon metrekare büyüklüğünde yeşil alan oluşacak. İstanbulun en büyük parkı için çalışmalar hızlanmış durumda.